Hradec Králové na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Hradec Králové
Domů - Portál Hradec KrálovéKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Hradce Králové, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Galerie, výstavy a expozice > Galerie moderního umění v Hradci Králové

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Fotogalerie:
Galerie moderního umění v Hradci Králové
Zleva Vagón M.Rittsteina, Kejklíř J.Vyleťala, v pozadí obraz-asambláž Z. Berana Konečná představa a Zátiší Tonca T.Pištěka, uprostřed Plastika s rukama M.Chlupáče
Galerie moderního umění v Hradci Králové
V pozadí diptych Č.Kafky Tři možnosti, vpravo Nepatrné násilí S.Kolíbala, Průrva P.Nešlehy, plastika Z.Palcra nazvaná Část figury, Linie č. 150 Z.Sýkory. V popředí kovové Deníky K. Pacovské
Galerie moderního umění v Hradci Králové
Vlevo obraz Gobi malířky Toyen, vpravo Obraz se sedací vanou A.Wachsmana.
Galerie moderního umění v Hradci Králové
Galerie Vladimíra Preclíka
Galerie moderního umění v Hradci Králové
Galerie Vladimíra Preclíka
Galerie moderního umění v Hradci Králové
Galerie Vladimíra Preclíka

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Galerie moderního umění v Hradci Králové

Schránka:
Přidej do schránky.

Galerie moderního umění v Hradci Králové se rozsahem a kvalitou svých uměleckých sbírek řadí mezi nejvýznamnější galerie v České republice. Galerie vytváří, odborně spravuje a zpřístupňuje sbírky českého výtvarného umění od přelomu 19. a 20. století až po díla současných autorů. Stálá expozice ze sbírek galerie a pravidelně obměňované autorské, kolektivní a tématické výstavy seznamují návštěvníky s významnými hodnotami českého moderního a současného výtvarného umění. Galerie rovněž připravuje doprovodné programy k výstavám, pořádá přednášky a další kulturní a vzdělávací pořady.

Stálá expozice

České výtvarné umění 20. století
Rozsáhlá expozice sleduje vývoj českého výtvarného umění od přelomu 19. a 20. století až po tvorbu současných autorů. Soubor téměř 250 uměleckých děl postihuje neustálé proměny uměleckých směrů, hnutí a tendencí počínaje secesním symbolismem (Jan Preisler, Josef Váchal, Quido Kocián, Ladislav Šaloun) expresionismem a kubismem (Bohumil Kubišta, Emil Filla, Josef Čapek, Václav Špála), přes sociální tvorbu 20. let (Karel Holan, Miloslav Holý, Václav Rabas), imaginativní malbu (Josef Šíma, František Muzika) a surrealismus (Toyen, Jindřich Štyrský, Alois Wachsman, Václav Tikal) v meziválečném období, tvorbu Skupiny 42 (Kamil Lhoták, František Hudeček, František Gross, Jan Smetana, Ladislav Zívr) a nejrůznější podoby geometrické abstrakce (Milan Grygar, Zdeněk Sýkora) a informelu 60. let (Mikuláš Medek, Bedřich Dlouhý, Josef Istler, Robert Piesen) až po novou figuraci (Otakar Slavík, Zdeněk Palcr), grotesku (Kurt Gebauer, Jiří Načeradský) a postmodernu (Antonín Střížek, Michal Gabriel).

Galerie Vladimíra Preclíka
Stálá expozice Galerie Vladimíra Preclíka je sestavena ze soch, obrazů a grafických listů, které umělec daroval Královéhradeckému kraji. Expozice poskyuje návštěvníkům dobrý přehled o jeho vývarné tvorbě, přestože je zde vystavena jen malá část z více než osmi set sochařských děl, která Vladimír Preclík vytvořil. Autorovu všestrannost dokládají vystavená sochařská díla z kamene, z kovu a především ze dřeva, ale i návrhy na některé pomníky nebo obrazy a grafické listy. Mezi exponáty návštěvníci najdou také portréty Vladimíra Preclíka od významných českých umělců - Jiřího Koláře, Adolfa Hoffmeistera, Jiřího Harcuby a dalších. V atriu galerie jsou mimo jiné vystaveny některé portréty ze slavného cyklu Česká avantgarda nebo model Pomníku druhému odboji.

V Hradci Králové se s jeho tvorbou můžeme setkat nejen v Galerii Vladimíra Preclíka, ale také na dalších místech: u hotelu Alessandria je umístěn Květ Polabí (1969), v areálu Klicperova divadla se nachází Antické drama (1998) a portrét Václava Klimenta Klicpery (2002), v nové budově výukového centra ve Fakultní nemocnici je instalován portrét lékaře a vědce Karla Rokitanského (2005) a v katedrále sv. Ducha je od roku 2006 umístěna podobizna sv. Klimenta.


Adresa a kontaktní informace:
GALERIE MODERNÍHO UMĚNÍ V HRADCI KRÁLOVÉ
VELKÉ NÁMĚSTÍ 140/16a
502 10  HRADEC KRÁLOVÉ 12

telefon:+420 495 514 893
telefon:+420 495 514 894
fax:+420 495 512 420

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°12'35,64"; E15°50'3,12"
Zpráva pro Galerie moderního umění v Hradci Králové
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku zelenou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 3163

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Hradec Králové
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena